Jakie wybrać fronty przy projektowaniu wnętrza mieszkania ?

Cechy i właściwości frontów meblowych lakierowanych i foliowanych - Meble są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza kuchni , łazienki czy sypialni . Nadają styl i wprowadzają harmonię do wnętrza każdego mieszkania. Wybierając meble do mieszkania , często zwracamy uwagę na funkcjonalność , wytrzymałość , jakość poszczególnych elementów takich jak zawiasy czy szuflady. Wymienione części są bardzo ważną składową wymarzonych mebli , jednak to co przeważa na decyzji zakupowej to wygląd zewnętrzny , a w tym przypadku głównym elementem dekoracyjnym będą fronty mebli . Warto juz przed zakupem zapoznać się z rodzajami frontów , ich zaletami i wadami . Postaramy sie odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez klientów , oraz przybliżyć i scharakteryzować wybrane rodzaje frontów .

Jakie rodzaje frontów są dostępne na rynku ? Obecnie na rynku jest dość duży wybór frontów w zależności od ich przeznaczenia i zastosowania. Do najczęściej wybieranych frontów możemy zaliczyć :
  • Fronty MDF lakierowane
  • Fronty MDF akrylowe
  • Fronty MDF oklejone folia PCV
  • Fronty drewniane
  • Fronty szklane
  • Fronty z płyty laminowanej
Fronty MDF lakierowane są to fronty wykonane z płyty MDF , pokryte warstwą lakieru w macie , półmacie lub połyski. Występują w setkach kolorów dostępnych z wzornika Ral czy NCS . Fronty lakierowane mają zastosowanie w meblach łazienkowych kuchennych i pokojowych. Najczęściej jednak są montowane w meblach łazienkowych . Są one bardzo odporne na kontakt z wodą i wilgocią występującą w pomieszczeniach.

Fronty MDF akrylowe to fronty wykonane z płyty MDF , pokryte 1 mm warstwą akrylu co w efekcie daje duży stopień połysku. Krawędzie frontów można wykończyć okleiną w połysku lub w innym kolorze . Fronty akrylowe są bardziej odporne na zarysowania niż fronty lakierowane. Maja zastosowanie w meblach pokojowych i kuchennych. Fronty MDF oklejone folią PCV to najczęściej stosowane fronty w meblarstwie. Wykonane na płycie MDF o grubości od 16mm do 21mm . Charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną . występuję w setkach kolorów i kształtów , również w kolorach imitujących drewno , co jest doceniane przez wielu klientów. Największą popularnością cieszą sie jednak gładkie jednolite struktury w połysku imitujące fronty lakierowane. Fronty drewniane są wykonane z różnych gatunków drewna takich jak , sosna , olcha ,dąb , świerk , brzoza , buk , jesion. Najbardziej pożądany wśród tych gatunków jest dąb. Fronty z drewna nadają szlachetności i dostojeństwa . Ale mają również wady , mogą zmieniać wybarwienie pod wpływem promieni UV , należy też staranniej podejść do konserwacji frontów drewnianych.

Fronty szklane są to fronty wykonane z szkła w różnych kolorach oprawionych w ramkę aluminiową. Kształt widocznej grubości ramki może oscylować między 2mm a 60mm . Fronty szklane maja zastosowanie w meblach łazienkowych pokojowych i kuchennych. Fronty z płyty laminowanej , to fronty wykonane z płyty o grubości od 16mm do 18mm , oklejonej obrzeżem PCV . W naszym zestawieniu są one najtańszą alternatywą . Zaletą tego typu frontów jest duży wybór kolorów , odporność mechaniczna oraz, że można je wykonać z tego samego materiału co korpusy mebli . Wadą jest fakt, iż fronty płytowe mają płaski i jednolity kształt.

Jakie fronty są lepsze lakierowane czy oklejone folią PCV ?

Generalnie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi . Zarówno fronty lakierowane i oklejane folią PCV mają swoje wady i zalety o których wspomnieliśmy wcześniej. Przypomnijmy tylko że fronty lakierowane są bardziej odporne na czynniki termiczne , na kontakt z wodą czy wilgoć . A więc lepiej się sprawdzą w łazienkach ,i w kuchniach w okolicach zmywarki , zlewu , piekarnika czy mikrofalówki . Należy jednak pamiętać że fronty te są bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Fronty oklejane folią PCV bardzo dobrze się sprawdzą w meblach pokojowych , sypialniach , garderobach . Przy czym są dużo tańsze od frontów lakierowanych.

Podsumowanie

Wybierając fronty meblowe należy przede wszystkim dopasować je według własnych potrzeb oraz ich przeznaczenia by mogły służyć długie lata . Tak duży wybór rodzajów materiałów może każdego przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wcześniej warto zastanowić się nad charakterem i stylem wnętrza ,a także zastanowić sie nad plusami i minusami poszczególnych rozwiązań , co myślę będzie łatwiejsze po przeczytaniu naszego artykułu.