Remont i zabudowa poddasza - Jakie meble wybrać ?

Bardzo wiele osób planując budowę domu , lub robiących remont w własnym domu zastanawia się nad wykorzystaniem części poddasza na cele mieszkalne . Poddasze jest bowiem specyficznym miejscem z ograniczonymi możliwościami architektonicznymi . Zagłębiając się w problematykę zagadnienia postaramy się rozwiać pewne mity i odpowiedzieć na najczęściej stawiane pytania przez inwestorów.

Na jakiego rodzaju pomieszczenia można przeznaczyć poddasze ?

Przy tym pytaniu odpowiedź jest bardzo prosta. Poddasza można zagospodarować w praktycznie każdy sposób. Od sypialni , łazienki , pokoju wypoczynkowego , gabinetu po garderobę , pralnie , a nawet pomieszczenie kuchenne. A więc tak na dobrą sprawę na poddaszu można urządzić wszystkie pomieszczenia co na parterze. No może z wyjątkiem , garażu i kotłowni . Chociaż my jako naród jesteśmy bardzo kreatywni więc pewnie i takie pomysły mogą być realizowane , oczywiście z przymrużeniem oka . Podsumowują pytanie , mając nieduży metrażowo dom i małą działkę , przy akceptacji poddasza można praktycznie podwoić jego powierzchnię użytkową . I to wszystko bez potrzeby rozbudowy domu .

Czy meble na poddasze kupić w salonie meblowym czy zamówić na wymiar ?

W 90 % przypadków na poddaszach najlepiej się sprawdzają meble robione na wymiar . Jednak wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia i jego wielkości i wysokości. Poddasza mają specyficzną budowę , pełną skosów , wypustów kominowych itp. Dlatego większość dostępnych mebli w sklepach nie spełnia warunków zabudowy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zlecić wykonanie mebli profesjonalistom. Obecnie są na rynku nieliczne firmy które wykonują takie zabudowy na poddaszach. Firmy najczęściej oprócz dopasowanych mebli oferują również usługę projektowania , doradztwa i montażu.

Czy meble pod zabudowę są droższe od zakupionych w sklepie ? Co się bardziej opłaca?.

Oczywiście zawsze cena zależy od jakości mebli i standardu wykończenia. Nie da się wprost porównać ceny mebli pod zabudowę i mebli dostępnych w sklepach , gdyż z reguły różnią się one od siebie pod wieloma względami. Zamawiając meble pod zabudowę należy jednak pamiętać o tym , że oprócz mebli kupują państwo pakiet korzyści takich jak : doradztwo produktowe , projektowanie , pomiary , wyceny i oczywiście profesjonalny montaż. A to już w znaczny sposób podnosi wartość mebli, ale nie koniecznie ich cenę.

Szafy rozsuwane czy otwierane ? Jakie wybrać systemy do zabudowy na poddaszu?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób zainteresowanych wykończeniem poddasza. Tak naprawdę wybór systemów nie musi być trudną decyzją . Szafy otwierane tradycyjnie są najczęściej mało praktyczne na poddaszach i bardzo nieustawne. A co za tym idzie nie wykorzystują w pełni potencjału pomieszczenia. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzają się szafy na systemach przesuwnych .Oczywiście każde pomieszczenie czy to garderoba , łazienka , sypialnia czy salon można urządzić korzystając z mieszanych rozwiązać . Specjalistyczna firma która wykonuje takiego typu zabudowy zaprojektuje i zagospodaruje każdy skrawek poddasza tak, by spełniał wszystkie normy i oczekiwania inwestora. A dzięki szerokiej ofercie akcesoriów meblowych np. firmy GTV można naprawdę w ekskluzywny sposób urządzić wnętrze garderoby czy innych mebli.

Jakie materiały wybrać do wykonania mebli na poddaszu ?

Cóż , jeśli chodzi o materiały używane do produkcji mebli , również na poddaszach, główną wytyczna jest miejsce i przeznaczenie danych mebli. W pokojach, sypialniach i miejscach do wypoczynku przeważającym materiałem będzie płyta laminowana , rekomendowana przez większość ekspertów grubość płyty to 18mm. Oczywiście aby uniknąć monotonii i dodać bardziej nowoczesnego wyglądu , można zaprojektować wstawki z elementów lakierowanych lub szkła ozdobnego. Samo wyposażenie mebli jest bardzo zróżnicowane . Wielu producentów prześciga się w coraz to nowszych rozwiązaniach. Takie firmy jak Bluum czy GTV dysponują całymi systemami wyposażenia szaf , garderoby , mebli łazienkowych i innych mebli. Warto zajrzeć na stronę www.gtv.pl i poszukać tam inspiracji do zabudowy własnych mebli . Do wykonania mebli łazienkowych wskazane są fronty i blaty lakierowane natomiast do mebli kuchennych można wybrać fronty lakierowane , foliowane lub z płyty laminowanej i blaty kuchenne laminowane . Są one bardziej odporne na wilgoć i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Przechodząc do podsumowania , nie zawsze meble pod skosami wiążą się z kłopotami i nie przespanymi nocami . Planując budowę domu lub adaptację i remont poddasza warto zasięgnąć porady fachowców . Lub powierzyć zaprojektowanie i wykonanie mebli specjalistycznej firmie , tak by były one funkcjonalne , piękne i były wizytówką całego domu.